
Jes 7:10–14; Rom 1:1–7; Matt 1:18–24
Det är lätt att tänka sig att Josef hade kunnat bli mycket upprörd, när han fick veta att Maria väntade ett barn, och han ville faktiskt lämna henne, vilket förmodligen hade fått förödande konsekvenser för Maria. Men när Gud handlar sker det i stillhet. Herrens ängel uppenbarade sig för honom och sa att han inte skulle vara rädd för att ta Maria till sin hustru. Barnet har blivit till av den helige Ande och ska frälsa folket från deras synder. Josef tar barnet och Maria till sig.
I advent förbereder vi oss inför Jesu ankomst, inte bara som en historisk eller framtida händelse utan för att vi dagligen ska kunna ta emot honom i våra hjärtan. Helige Josef kan inspirera oss att vara i stillhet; dra ner på takten före jul och ha tid till att förundras, över det som hände för långe sedan och förundras över att Kristus vill bo i våra hjärtan, och framför allt till att ge vår Herre möjlighet att tala till oss.
Att Jesus frälser människan från synderna kan få oss att fundera över vårt behov av omvändelse och glädjas över att kyrkan kan ge förlåtelse. På samma sätt som Josef tog emot Jesus, låt oss ta emot Jesus i våra hjärtan; på samma sätt som Josef tog emot Maria, låt oss ta emot Maria som ber för oss syndare.
diakon Daniel Pauchard
