
Raphalele Claux; illustrationer: Solenne et Thomas; Katolska pedagogiska nämnden, 2026
Sommaren kom med efterlängtad semester och vila från vardagen med dess alla måsten, och för mig som kateket är årstiden en speciell tid att söka efter inspiration till ett kommande år av undervisning. Besök i hemlandet och en helig plats i ett katolskt land ger alltid nya idéer!
I år blev jag även överraskad av denna bok, som följde med i semesterpackningen. Så roligt med en ny bok översatt till svenska, där man på ett enkelt sätt kan ta del av vad den katolska tron innebär. Varje uppslag har en huvudrubrik och några underrubriker med trevliga illustrationer. På ett fint sätt handlar de inledande uppslagen om vilka de kristna är i allmänhet, och om Bibeln som de kristnas bok, för att sedan komma till sidor som tydligare framför det katolska budskapet och berättar om katolska böner, om mässan och sakramenten som finns i katolska kyrkan. Man behöver inte läsa allt i ordning utan kan just läsa ett uppslag i taget, som en enkel uppslagsbok.
Det finns ett uppslag som enligt mig är sämre skrivet, och det är presentationen av de stora högtiderna i den kristna tron. Advent förklaras med att läsaren ombedes relatera till en adventskalender med godsaker och själva julen omnämns inte alls (julen omnämns i stället på uppslaget med titeln Jesu familj), medan fastan har en egen rubrik som högtid. Som tur är känner de flesta svenskar till våra högtider advent, jul och påsk.
Mina favoriter i boken är små ”pratbubblor” på varje uppslag med titeln ”Visste du?” samt små stycken som heter ”Zooma in”. Där får man till exempel reda på vad ordet Amen betyder, varför fisken alltid varit de kristnas symbol eller vad korsvägen bestående av fjorton tavlor betyder i våra kyrkor. Innehållet från dessa kommer jag på ett roligt sätt kunna presentera för mina 7–8 år gamla elever i kateketgruppen. Resterande text är lite svårare och passar en läsare i mellanstadiet och uppåt.
Min snart tioårige son Jakub har nyligen tagit emot sin första heliga kommunion och har fått vara medrecensent av denna bok. Han har gärna högläst ett eller två uppslag i taget, fastnat på enstaka ord men förstått det mesta och fått en fin repetition av viktiga ämnen gällande vår tro. Vi har tillsammans funderat på vem som skulle kunna ha nytta av boken, eller vem man kan ge den till i present. Vi tror att katolska barn i hans ålder, eller lite äldre, med hjälp av boken kan få hjälp att förklara för oss självklara saker om vår tro för sina vänner. Det finns nog även äldre församlingsmedlemmar som har barnbarn som säkert är nyfikna på vad mormor gör i kyrkan, och våra nyblivna katoliker kan få hjälp av ett enkelt sätt att förklara tron på för sin omgivning. Det är också en bra bok att läsa tillsammans, en liten bit i taget. Tänk att tillsammans få reflektera över Treenigheten … I boken läser vi: ”För att älska behövs tre: den som älskar (Fadern), den som tar emot kärleken (Sonen) och kärleken som förenar dem (den helige Ande).”
Bernadetta & Jakub Majerczyk
