Försiktig optimism i Nigeria: färre präster kidnappade

Katolsk kyrka i Nigeria. Foto: pexels.com

En nyligen publicerad rapport ger anledning till försiktig optimism i Nigeria då markant färre präster kidnappades i fjol jämfört med 2023.

Det är den påvliga stiftelsen Aid to the Church in Need som i rapporten visar att elva präster och ordensfolk kidnappades i Nigeria under 2024 jämfört med tjugofem under 2023. Nigeria, som är Afrikas folkrikaste land, fortsätter dock att vara ett av de absolut farligaste länder för präster och ordensfolk att verka i. Faktorer som utgör orsakerna till situationen är, enligt rapporten, utbredd korruption, ökad fattigdom trots landets enorma inkomster från olja, islamistisk radikalisering, etniska splittringar och en ungdomsgeneration som inte ser något som helst framtidshopp.

Som enda farligare land uppger rapporten Haiti, där arton präster kidnappades under 2024. Rapporten visar att det globalt under fjolåret frihetsberövades totalt 121 katolska präster och ordensfolk. Tretton mördades, trettiosju kidnappades och sjuttioen arresterades. Åtta av de kidnappade och två av dem som arresterades var kvinnor.

(Aid to the Church in Need, Crux)