Rupniks mosaiker i Lourdes täcks över permanent

Foto: Wikimedia Commons

Mosaiker skapade av den övergreppsanklagade prästen och konstnären Marko Rupnik på Mariahelgedomen i vallfärdsorten Lourdes har till dels varit övertäckta sedan våren 2025. Nu meddelar den lokala biskopen att de täcks över för all framtid.

Biskop Jean-Marc Micas av Tarbes och Lourdes kungjorde i dag att mosaikerna som gjorts av den slovenske prästen Marko Rupnik på fasaden till Vår fru av Rosenkransens basilika, i närheten av Mariagrottan i Lourdes, täcks över permanent. Det är inför påve Leos resa till Frankrike senare i höst, då han besöker Lourdes 26-28 september, som ämnet åter igen blivit aktuellt. Flera av mosaikerna täcktes över våren 2025, av hänsyn till de kvinnor som fallit offer för Rupniks övergrepp, men dagens kungörande gäller dels att samtliga mosaiker nu täcks över, dels att det görs permanent.

Det var senhösten 2022 som anklagelserna gällande den tidigare jesuiten Marko Rupniks sexuella och andliga övergrepp blev kända. Enligt uttalanden från Vatikanen ska den kanoniska rättegången mot honom vara påbörjad, men det är ovisst när den kommer att vara färdig. Marko Rupniks konst finns på åtskilliga liturgiska platser i hela världen, däribland i Fátima och i Vatikanen.

(Tribune Chrétienne)