
För första gången har en läkare gett dödshjälp till ett barn under tolv år enligt den särskilda ordning som gäller i Nederländerna. Barnet i fråga var knappt två år gammalt.
Barnet hade enligt uppgifter fötts över tre månader för tidigt och hade cerebral pares och synnedsättning. Det drabbades dessutom av återkommande epileptiska anfall som inte blev bättre av läkemedel. Andning och sväljning var också kraftigt påverkade. Enligt ansvarig läkare fanns inte längre någon behandling som kunde lindra barnets lidande tillräckligt, och barnet förväntades inte leva till vuxen ålder. Mot denna bakgrund beslutade läkaren, tillsammans med föräldrarna, att avsluta barnets liv i slutet av förra året. Andra läkare, som tillfrågades, var inte eniga och menade att barnets tillstånd kunde lindras, men föräldrarna bestämde att dödshjälpen skulle genomföras.
”Utan egen begäran”
Granskningskommittén har i efterhand bedömt att de formella kriterierna var uppfyllda. Fallet skall nu även bedömas av den nederländska åklagarmyndigheten, som avgör om läkaren har handlat i enlighet med lagen. Sedan 2024 finns i Nederländerna en särskild ordning som tillåter läkare att under vissa förutsättningar avsluta livet på barn mellan ett och tolv år. Enligt reglerna skall barnet vara svårt och obotligt sjukt samt lida outhärdligt utan utsikt till förbättring, och det får inte finnas något rimligt alternativ för att lindra lidandet. Barnet behöver inte själv kunna begära att få dö, utan beslutet fattas av läkaren tillsammans med föräldrarna och, när det är möjligt, i samråd med barnet. Det är juridiskt viktigt att skilja denna ordning från dödshjälp enligt den nederländska dödshjälpslagen, som patienter över tolv år kan begära själva. För barn under tolv år använder nederländska myndigheter därför orden ”avslutande av liv utan egen begäran”.
Inte barmhärtighet
Kardinal Wim Eijk, ordförande i den katolska biskopskonferensen i Nederländerna och tidigare läkare, säger i en intervju med nyhetstjänsten Crux Now att han omöjligen kan gå med på att det som skett med barnet har med barmhärtighet att göra.
– Ordet ”barmhärtighet” används ofta nu för tiden för att rättfärdiggöra etiskt tvivelaktigt agerande. Men är det barmhärtigt att göra våld på en människas fundamentala värdighet genom att avsluta deras liv?
Även påve Leo tog upp dödshjälp under sitt nyligen avslutade besök i Frankrike i ett tal i Lourdes, i närvaro av ett stort antal svårt sjuka barn.
– Vi måste tillbakavisa frestelsen att orsaka död under förklädnad av falsk barmhärtighet. Det är omöjligt att betrakta framkallandet av död som något normalt. Vad som är lagligt är inte nödvändigtvis moraliskt.
